صفحه اصلی|درباره ما|جستجوي پيشرفته|تماس با ما
معرفی مرکز
  مرکز تحقیقات عفونی اطفال به عنوان جزیی از نظام تحقیقات کشور و در چهار چوب سیاست‌های پژوهشی و بر اساس چشم انداز خود مأموریت‌هایی را در زمینه‌های رفع نیازهای بهداشتی، ارتقاء سطح سلامت جامعه، افزایش میزان تحقیقات کاربردی، بالابردن سطح علمی کشور و افزایش روحیه پژوهشگری در کادر آموزشی و فارغ التحصیلان، عهده دارد.
عنوان ها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
نظرسنجی
از چه طریق با سایت آشنا شده اید؟

جستجو در اینترنت
نشریات
سمینارها
موارد دیگر

ساعت
خداوند سبحان حقوق مردم را بر حقوق خود مقدم داشته است٬ پس هر کس حقوق مردم را ادا نماید٬ به ادای حقوق الهی می انجامد. منبع : شرح غرر الحکم ٣/٣٧٠
شناسايي ژنوم مايکوپلاسما در اسپرم مردان نابارور به روش PCR
شناسايي ژنوم مايکوپلاسما در اسپرم مردان نابارور به روش PCR تاریخ ثبت : 1392/06/28
طبقه بندي : ,,
عنوان مقاله : شناسايي ژنوم مايکوپلاسما در اسپرم مردان نابارور به روش PCR
نام نویسندگان : <#f:60/>
عنوان نشریه : مجله ميكروب شناسي پزشكي ايران
سال چاپ : 2007
شماره : 1
دوره : 1
خلاصه مقاله :

زمينه و اهداف: عفونت ژنيتال يکي از علل مهم ناباروري در مردان است. يک گروه از باکتري هاي مهم عامل ناباروري مايکوپلاسماها مي باشند. اين عفونت ها خصوصا انواع مزمن آنها با اثرات مخرب بر پارامترهاي کيفي اسپرم و يا تنگي و انسداد مجاري ژنيتال باعث عقيمي مرد مي شوند. از طرف ديگر با انتقال به همسر وي باعث عفونت ژنيتال، ناباروري و سقط مي گردند. هدف از اين تحقيق جداسازي مايکوپلاسماها از اسپرم مردان نابارور به روش PCRاست. در اين صورت تشخيص بموقع و درمان مناسب آن باعث بازگشت قدرت باروري به بيمار مي شود.

روش بررسي: در اين پروژه تعداد 100 مرد مبتلا به ناباروري مراجعه کننده بمراکز پس از معاينه و تاييد بيماري توسط پزشک متخصص، و در صورت عدم مصرف آنتي بيوتيک از يک هفته قبل انتخاب شدند. نمونه اسپرم آنها بطور استريل گرفته شده و سپس سريعا به آزمايشگاه ارسال شد. نمونه ها براي بررسي وجود اوره آپلاسما اوره آليتيکوم و مايکوپلاسما هومينيس به روش PCRآزمايش شدند.

يافته ها: از 100 مرد مبتلا به ناباروري 33 نفر (33 درصد) PCRمثبت و آلوده به ارگانيسم هاي کلاميدياها، مايکوپلاسما و اوره آپلاسما بودند. از اين تعداد، 17 مورد اورآپلاسما اوره آليتيکوم و 3 مورد مايکوپلاسماهومينيس جدا شده که در مجموع 20 مورد (20 درصد) نمونه ها را شامل شدند. سابقه عفونت واژينال و سقط در همسران اين بيماران بررسي و مورد مقايسه قرار گرفت. از نمونه اسپرم بيماران اسپرموگرام نيز انجام گرفته و نتايج آن با جواب PCRمقايسه شد.

نتيجه گيري: آلودگي به مايکوپلاسماها در مردان نابارور باعث اتصال اين ارگانيسم ها به اسپرماتوزوئيدها و بروز تغييرات اسپرموگرام شده و از طرفي با انتقال عفونت به همسران آنها ممکن است سقط جنين و ناباروري ايجاد کند. با توجه به مشکلات موجود بر سر راه کشت اين ميکروارگانيسم ها، بنظر مي رسد استفاده از روش سريع و حساس PCRجهت تشخيص اين باکتري ها در بيماران با ارزش باشد.

فایل : <#f:67/>
تعداد نمایش : 873 <<بازگشت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 164052
 بازدید امروز : 129
 کل بازدید : 795622
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1/1563