صفحه اصلی|درباره ما|جستجوي پيشرفته|تماس با ما
معرفی مرکز
  مرکز تحقیقات عفونی اطفال به عنوان جزیی از نظام تحقیقات کشور و در چهار چوب سیاست‌های پژوهشی و بر اساس چشم انداز خود مأموریت‌هایی را در زمینه‌های رفع نیازهای بهداشتی، ارتقاء سطح سلامت جامعه، افزایش میزان تحقیقات کاربردی، بالابردن سطح علمی کشور و افزایش روحیه پژوهشگری در کادر آموزشی و فارغ التحصیلان، عهده دارد.
عنوان ها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
نظرسنجی
از چه طریق با سایت آشنا شده اید؟

جستجو در اینترنت
نشریات
سمینارها
موارد دیگر

ساعت
خداوند سبحان حقوق مردم را بر حقوق خود مقدم داشته است٬ پس هر کس حقوق مردم را ادا نماید٬ به ادای حقوق الهی می انجامد. منبع : شرح غرر الحکم ٣/٣٧٠
بررسي رابطه غلظت بتا- دو ميكروگلبولين ادراري با درجات مختلف اسكارهاي كليه در پيلونفريت كودكان
بررسي رابطه غلظت بتا- دو ميكروگلبولين ادراري با درجات مختلف اسكارهاي كليه در پيلونفريت كودكان تاریخ ثبت : 1392/06/28
طبقه بندي : ,,
عنوان مقاله : بررسي رابطه غلظت بتا- دو ميكروگلبولين ادراري با درجات مختلف اسكارهاي كليه در پيلونفريت كودكان
نام نویسندگان : دكتر مصطفي شريفيان، دكترنويد انوري پور، دكتر عبدالله كريمي
عنوان نشریه : مجله بيماريهاي كودكان ايران
سال چاپ : 2006
شماره : 16
دوره : 3
خلاصه مقاله :

هدف:انجام اسكن دي مركاپتوسوكسينيل اسيد كليه در كودكان مبتلا به عفونت ادراري مستلزم دريافت مقادير چشمگيري اشعه مي باشد. بتا دو ميكروگلبولين ادراري پروتئيني با وزن مولكولي پايين مي باشد كه ازگلومرولها فيلتره مي شود و 99 % آن به صورت فعال در سلولهاي توبول پروگزيمال كليه باز جذب مي شود و در موارد آسيب سلول هاي توبولر كليه ميزان آن در ادرار بالا مي رود. بنابراين اندازه گيري آن در ادرار ميتواند به عنوان يك تست غربالگري اوليه براي سلامت سلول هاي توبولر كليه استفاده شود.

روش مطالعه:در اين تحقيق، اسكن دي مركاپتوسوكسينيل اسيد و اندازه گيري همزمان بتا-دو ميكروگلبولين و كراتينين راندم ادرار در 53 كودك كه به دليل پيلونفريت بستري شده بودند صورت گرفت. جهت تعيين اسكار، اسكن دي مركاپتوسوكسينيل اسيد 6 ماه بعد تكرار شد.  بتا-دو ميكروگلبولين و كراتينين ادرار در يك آزمايشگاه و با روش و كيت مشابه انجام شد.

يافته ها:مقادير بتا-دو ميكروگلبولين در 20 كودك داراي اسكار كليه، 19 كودك با كاهش فانكشن كليه و 14 كودك داراي اسكن طبيعي مقايسه گرديد. سطح متوسط بتادو ميكروگلبولين به ترتيب5.23 ( 10.6± )، 0.49 (0.86±) و0.19(0.2±) بدست آمد كه افزايش واضحي را در موارد داراي اسكار نشان داد. اين ميزان در اسكار گريد سه بالاتر از گريدهاي يك و دو بود ( 14 در برابر 36 /. و1.43 ) متوسط بتا-دو ميكروگلبولين در افراد داراي اسكار كليه به طور معني داري بالاتر از افراد بدون اسكار بود(3.45 در مقابل 0.23).  همچنين اين ميزان در افراد با ريفلاكس درجه 4 و 5 به طور معني داري بيش از افراد با ريفلاكس درجه 1 تا 3 بود.

نتيجه گيري:اندازه گيري بتا-دو ميكروگلبولين ادرار در تشخيص زودرس آسيب هاي لوله هاي كليه در بيماران مبتلا به ريفلاكس و كشف اسكارهاي كليوي بعد از پيلونفريت مفيد است.

فایل : <#f:67/>
تعداد نمایش : 965 <<بازگشت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 164033
 بازدید امروز : 60
 کل بازدید : 795553
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/0781