صفحه اصلی|درباره ما|جستجوي پيشرفته|تماس با ما
معرفی مرکز
  مرکز تحقیقات عفونی اطفال به عنوان جزیی از نظام تحقیقات کشور و در چهار چوب سیاست‌های پژوهشی و بر اساس چشم انداز خود مأموریت‌هایی را در زمینه‌های رفع نیازهای بهداشتی، ارتقاء سطح سلامت جامعه، افزایش میزان تحقیقات کاربردی، بالابردن سطح علمی کشور و افزایش روحیه پژوهشگری در کادر آموزشی و فارغ التحصیلان، عهده دارد.
عنوان ها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
نظرسنجی
از چه طریق با سایت آشنا شده اید؟

جستجو در اینترنت
نشریات
سمینارها
موارد دیگر

ساعت
خداوند سبحان حقوق مردم را بر حقوق خود مقدم داشته است٬ پس هر کس حقوق مردم را ادا نماید٬ به ادای حقوق الهی می انجامد. منبع : شرح غرر الحکم ٣/٣٧٠
اخبار > برگزاری جلسه ژورنال کلاب مورخ 95/6/13توسط مرکز تحقیقات عفونی اطفال


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری جلسه ژورنال کلاب مورخ 95/6/13توسط مرکز تحقیقات عفونی اطفال

جلسه در مورخ 95.6.13 با حضور دکتر کریمی ، طباطبایی ، آرمین ، قنایی ، شیروانی ، فهیم زاد ، برگزار شد

در ابتدا دکتر سخاوی در مقالاتی را در رابطه با pedinfect انتخاب شده بود صحبت فرمودند. اولین مورد در رابطه با مقاله ای است که در رابطه با BCG نوشته شده بود . در یک بررسی که روی ضایعات حفره دار ریوی انجام شده است . دیده شده که 7 درصد افراد سل کاویتری داشته اند . تمام کشت خلط مثبت داشته اند و دو مورد چند کاویتی بوده اند . پس احتمال سل کاویته دار مخصوصا در خانم ها بیشتر است . در مطالعه بعدی منطق دادن دارو دادن در بیماران مختلف مطرح شد  . برای 161 نفر یا 71 درصد آنتی بیوتیک داده شده و برای هر مریض 3.5 دارو داده شده و 29 درصد بیماران ORTشده بودند. خطا در دستورات وجود دارد و باید نظارت انجام شود . اشکال در دوز در 20 درصد دیده شد .در یک مقاله در مورد ارزش سیستم SCORING برای تشخیص کاوازاکی صحبت شده بود . روش اقای کوبایاشی در دسترس است . تمام بیماران با تشخیص کاوازاکی که دربیمارستان  علی اضغر با تشخیص کاوازاکی وارد شدند را مورد بررسی قرار دادند . دو تا بیست درصد موارد کاوازاکی مقاومند . داروهای  دیگر که استفاده میشود Anti IL2و Anti TNFalpha  می باشد . در این بررسی از CRP,Na,PLT,AST استفاده شد. در مقام مقایسه نشان داده شده که همین سیستم ایران میتوان ازنمره گذاری کوبایاشی استفاده کرد .گفته شده در صورت داشتن معیار کوبایاشی بیش از 5    حساسیت تشخیص 75 درصداست و  اختصاصیت بالایی دارد . مقاله بعدی در مورد لیشمانیا است .لیشمانیا عوارض شناخته شده ای دارد و از نظر تشخیص و درمان رویش صحبت شده . بیماری میتواند از بدون علامت تا همراه باتظاهرات شدید  باشد .  شیوع آن در بعضی از جمعیتها و فعال شده با مصرف داروهای ایمونوسوپرسیو صحبت شده . ارگانومگالی یا   اسپانومگالی شدیدو آنمی و تب درافراد مبتلا وجود دارد . 95 درصد بیماران تب داشتند . تمام بیماران بزرگی طحال داشتند و 76 درصد هپاتومگالی داشته اند . ادم در ده درصد و یرقان 5.5 درصد و لنفادنوپاتی در 3.7 درصد دیده شده است .تستهای تشخیصی از دیدگاه هماتولوژیک آنمی همیشه هست و میتواند شدید باشد و نرموسیت و نرموکروم است .طحال در 98 درصد و مغز استخوان 85 درصد و کبد 60 درصد مثبت میشود.حساسیت مغز استخوان بالا و درحد65 تا 70است .در ایران rapid and stripانجام میشود و در ایران IFA انجام میشود و بیشتر از 1/128مثبت است .

معرفی بیماران بستری در بخش :

مورد اول دختر 53 روزه با شک به تشنج تونیک کلونیک مراجعه کرده و تحت آمپی سیلین و سفوتاکسیم بود و سپس به مروپنم تبدیل شد و باریم میل رفلاکس شدید و لکوسیتوز شدید داشت وپلاکت یک میلیون داشت و برسسی ایمونولوژِک نرمال و HIV منفی بود و لب فوقانی و خلفی درگیر شد و الاستاز مدفوع و تریپسینوژن وتست عرق داده شد و احتمال TEfistula براش مطرح شد. بیمار لوکمویید راکشن و دیسترس تنفسی شدید و o2sat کاهش یافته و در هر دو ریه اتلکتازی داشت و با آنتی بیوتیک جواب خوبی نداد و تاکی پنه ادامه یافت . بیمار رفلاکس شدید داشت . با وجود قطع تب لکوسیتوز داشت و LADS هم نداشت .بیمار علیرغم قطع تب تاکی پنه داشت . بیمار بدخیمی نداشت و مسمومیت با سرب نداشت و کاوازاکی نداشت . بیمار در طول بستری دچار آتلکتازی مهاجرتی شد . توجیه لکوسیتوز عفونت جدی و یا سپتی سمی شدید بود ، مصرف کورتیکواسترویید نداشت ، بیماریهایی مانند muckle well نداشت  .ایا ممکن است سایتوکاینها در محل ریفلاکس باعث این مسئله شود .

کودک قبل از بستری دچار درد شدید اندام تحتانی شده است . سه ماه قبل بعد از سرماخوردگی اندام تحتانی سمت راست مشکل داشته است. در اسکن افزایش برداشت در فمور راست و چپ داشته است . با تشخیص استئومیلیت تحت درمان کلیندامایسین قرار میگیرد . تعریق شبانه و تب و کاهش وزن نداشته است . سابقه افتادگی از دوچرخه و افوزیون هیپ دو طرف داشته . دیستال فمور سمت راست اندازه بیشتر داشته .در انتهای فمور راست تصویر mouth beaten داشت .درمورد ضایعات استخوان    DPT (تخریب،راکسیون پریوست ، Transitional zone) داریم .تخریب در destruction است . در مورد پریوستئال راکسیون onion و codman sign و حالت سوم transition zone است که اگر شارپ نباشد بدخیمی است . درستون فقرات هم ضایعه دارد .کلاپس و فاصله دو مهره مشخص است . ممکن است هایپرلوسنت بند باشد .در مغز استخوان بلاست دارد و 26 درصد است .

پسر 4 ساله مورد ویسکوت الدریچ که 3 ماه پیش پیوند شده و دچار گلودرد شدید شده و تحت پروفیلاکسی با اسیکلویر و کوتریموکسازول و فلوکونازول بوده و تب بالا داشته و بیمار مروپنم و موتریموکسازول و وریکونازول دریافت کرد . یک اسهال و لنف نود در غدد لنفاوی راست و چپ داشت و سینوزیت شدید داشت.در حال دریافت پردنیزولون است . ویسکوت الدریچ بصورت ترومبوسیتوپنی و عفونتهای مکرر با ارگانیسمهای کپسول دار و ویروسی و یک نقص ایمنی combined است . IgA Deficient است . پلاکت اینها کوچک است . در افراد ITP و اگزما در پسرها بهتر است ویسکوت الدریچ رد شود که اگر مگاکاریوسیت کوچک است ویسکوت مطرح میشود .در دسته بندی عفونتهای سی روز اول بعد از پیوند مغز استخوان مرحله  engraftment   Postو عامل هرپس و کاندیدا (کاتتر ، نوتروپنی) است و بعد 30 تا 100 روز است  که عامل PCP, varicella zoster , aspergillosis و ارگانیسمهای کپسول دار و بعد مرحله  lateاست . بیمار اتموییدیت واضح دارد ولی خوردگی استخوان ندارد . CMV, EBV و توکسوپلاسما و مایکوباکتریوم اتیپیک و توبرکولوزیس و بدخیمی ثانویه ، قارچ هم میتواند باشد و اگرانولوسیتوز و باید گرم منفی ها را درنظر بگیریم . ممکن است تنها دلیل GVHD اسهال باشد و علایم پوستی و ریوی هم ندارد .

دختر 7.5 ماهه 8 روز قبل از مراجعه تبها با شدت بالا شروع شده همراه با علایم کوریزا و راش ماکولوپولر و قرمزی چشمها چند روز قبل بوده و در تاریخ سی ام افوزیون پریکارد خفیف داشته است . در اکوی 48 ساعت بعد  از IVIG افوزیون خفیف داشته و LADکمی دیلاته شدو دوز دوم IVIGگرفت و اکوها مجدد انجام میشود و بیمار سه بار پالس متیل گرفته است .این بیمار در روز اول سه تا علامت داشت و کرایتریای اصلی را پر نمیکرد . بیمار در بیمارستان عفونت نوزوکومیال گرفت  .سیر CRP بالا رفت و دیلاتاسیون دریچه ای واضح داشت و پالس متیل شروع شد . در بیماری که علایم کامل نباشد لازم است قبل از دادن IVIG سایر بیماریهای کلاژن واسکولار باید رد شود .در کرایتریای کوبایاشی AST بالای 100 اسکور بیش از دو است و سدیم کمتر از 133 عدد دو میگرفت . طول مدت بتستری قبل از درمان کمتر از 4 روز عدد دو و نوتروفیلی بیش از 80 درصد بیش از دو و CRP بیش از ده بیش از دو و پلاکت کمتر از 300000 یک است و اندازه کرونری کمتر از 12 مساوی یک است . اگر بیش از 4 اسکور بگیرد در ریسک بالا است .

مورد بعدی شیرخوار 35 روزه با یک تورم در دیستال تیبیای راست داشته است . در CBC وی بای سیتوپنی داشته و هموگلوبین 6 و پلاکت 75000داشته . و سونوی اندام تحتانی  افزایش دانسیته در ماهیچه داشته . بیمار یک ضایعه هایپر واسکولار داشته و بیمار در طول بستری پلاکت پایین داشت . ضایعه اولیه خونریزی داشت و خونریزی کنترل شد و در سی تی آنژیوگرافی عروق شریانی دیده شد . بیمار بعد از بیوپسی دچار افت هموگلوبین شد و انجام مغز استخوان برایش انجام نشد . انجام PBS برای وی نشان داد که رتیک 4 درصد دارد و نرمال بود .

پسر 4 ساله با اشکال در حرکت پای چپ که عدم weight bearing  داشته است .در CBCگلبول سفید و ESR 90 CRP 42 داشته و هیپ چپ مایع داشته و ارتروتومی میشود با گلبول سفید 50000با پلی بیش از 80 درصد بود و پروتیین 3.5 داشت داشت و معیارهای کوخر را پرمی کرد . بیمار در حال دریافت تراکشن است   . عدد مایع در فضای مفصل هر میزانی باشد اهمیت دارد


١٠:١٦ - چهارشنبه ١١ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٤٣٠    /    تعداد نمایش : ٥٣٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 16483
 بازدید امروز : 199
 کل بازدید : 898424
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/1563