صفحه اصلی|درباره ما|جستجوي پيشرفته|تماس با ما
معرفی مرکز
  مرکز تحقیقات عفونی اطفال به عنوان جزیی از نظام تحقیقات کشور و در چهار چوب سیاست‌های پژوهشی و بر اساس چشم انداز خود مأموریت‌هایی را در زمینه‌های رفع نیازهای بهداشتی، ارتقاء سطح سلامت جامعه، افزایش میزان تحقیقات کاربردی، بالابردن سطح علمی کشور و افزایش روحیه پژوهشگری در کادر آموزشی و فارغ التحصیلان، عهده دارد.
عنوان ها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
نظرسنجی
از چه طریق با سایت آشنا شده اید؟

جستجو در اینترنت
نشریات
سمینارها
موارد دیگر

ساعت
خداوند سبحان حقوق مردم را بر حقوق خود مقدم داشته است٬ پس هر کس حقوق مردم را ادا نماید٬ به ادای حقوق الهی می انجامد. منبع : شرح غرر الحکم ٣/٣٧٠
اخبار > برگزاری جلسه ژورنال کلاب مورخ 95/7/24توسط مرکز تحقیقات عفونی اطفال


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری جلسه ژورنال کلاب مورخ 95/7/24توسط مرکز تحقیقات عفونی اطفال

جلسه مرکز تحقیقات عفونی اطفال در مورخ 95/7/24با حضور دکتر عبدالله کریمی ، دکتر فریده شیوا ، دکتر رکسانا منصور قنایی ، دکتر فریبا شیروانی ، دکتر سید علیرضا فهیم زاد ، دکتر صدیقه رفیعی طباطبایی و دکتر حسن پورمشتاق با موضوع ارزش تب در بررسی موارد کشت خون مثبت برگزار شد .

ارزش تب در بررسی موارد کشت خون مثبت بررسی شد . از 17000مورد کشت خون از افراد صفر تا هجده سال کشت خون مثبت و گروه کنترل افراد کشت منفی بودند . در هردو گروه درمواردی که تب دو تا شش ساعت قبل از گرفتن نمونه بوده ارزش زیادی چه در نوزاد وچه در کودکان  بزرگتر نداشت .این امر فقط در گروه انکولوژیِ ارزش داشت . اگر کشت دو تا شش ساعت قبل از تب گرفته شده باشد، ارزش تست بیشتر بوده است ولی میزان ارزش آن در نوزادان کمتر بوده است درعوض CRP در نوزادان بیشتر ارزش داشته است . تب قبل از کشت برای مثبت شدن کشت ارزش کمی دارد . چون تب بعداز باکتریمی رخ میدهد .

ارزش لینزولید در بهتر کردن پروگنوز بیماران مبتلا به سل مقاوم به دارومیباشد . در این مطالعه در بیماران مبتلا به سل مغز 86 کودک وارد مطالعه شدند. 36 تا را لینزولید دادند (4 نفر نتیجه بد)و 50 نفر را ندادند(15 نفر نتیجه بد) . 32 مورد از 36 مرد با لینزولید نتیجه مناسب داشته اند . شیوع نتیجه مناسب در گروه لینزولید بهتر بوده . در گروه کنترل که لینزولاید نمیگرفتند تب دیرتر قطع شده بود. عوارض در دو گروه با هم مشابه بوده است .عوارض لینزولید راش ، درگیری کبدی ، نوروپاتی پریفرال ، ترومبوسیتوپنی بوده است

در این مطالعه در بیماران با پنومونی اکتسابی از جامعه  درمان با سفتارولین (سفالوسپورین نسل پنجم )و سفتریاکسون است .سفتارولین روی گرم مثبت ها هم موثر است . در این بیماران با نسبت سه به یک سفتریاکسون و سفتارولین داده شده تا به حد خوراکی برسند . سفتارولین خوب تحمل شده و میزان عوارض جانبی در هر دو مشابه بوده . در 17 درصد از مواردی که سفتارولین مصرف میکردند تست کومبس مثبت است . میزان موارد درمان شده با سفتارولین بیشتر بوده است . اثر روی گرم مثبت ها بیشتر است .

استفاده از داپتومایسین در عفونتهای گرم مثبت در کودکان و نوجوانان است . اثرات داپتومایسین رادر افراد کمتر از 18 سال بررسی کردند . این بیماران سی روز بعد از درمان پیگیری شدند  81 کودک ونوجوان بررسی شدند که مشکل آنهاجسم خارجی و ضایعات پوستی و اندوکاردیت بوده و عامل ایجاد کننده  23 درصدموارد  MRSAبود . 60در درصد موارددرمان موثر بوده . 75 درصد چه تنها و چه با داروی دیگر درمان شده اند و درسه موردعوارض شدید وجودداشته است . داپتومایسین در عفونتهای مختلف استفاده میشود .

روش اندازه گیری تب در کاوازاکی چه باشد ؟ هنوز روش استاندارد در اندازه گیری تب شناخته نشده است . در این مطالعه بصورت  راندومیزه کنترل تب در افراد مقاوم به IVIG انجام شد . در یک گروه بررسی تب بصورت  اورال اگزیلری و در یک گروه رکتال اگزیلری بوده است . در صورت ارزیابی تب به روش اگزیلاری درجه 37.2 تا 37.5 میتواند بهتر درجه اینترنال را نشان بدهد ولی اگر تب بیش از 38 شود، ارزیابی اگزیلاری نمیتواند درگیری رکتال را پیش گویی کند . 425 مورد اورال اگزیلری و 439 مورد رکتال اگزیلاری واز 159 مورداگزیلاری از بیماران گرفته شد. اگزیلاری دودهم تا چهار دهم کمتر از اورال و رکتال بوده است .بنابراین درجه زیر بغل ارزش کمی دارد که در کاوازاکی مقاوم نباید استفاده شود .

ارزش یک و سه بتادو گلوکان در بررسی درگیری CSF قارچی (موکوییدها مثل کریپتوکوکوس و موکورمیکوزیس این عامل را ندارند و در صورت وجو آنها این تست مثبت نمیشود)را بررسی میکند . این ماده جز دیواره سلولی قارچ است و  ارزش آن  در تشخیص و پی گیری بیماران است . در این زمینه کم مطالعه شده . دراین مطالعه در بیماران با احتمال اسپرژیلوس یا کاندیدا در خون و CSF  در 9 بیمار بررسی شد که 7 تا کاندیدا و دو تا اسپرژیلوس بوده . در 7 بیمار میزان بتادو زیر 31 پیکوگرم بوده . مدت پی گیری بیماران دو هفته تا بیست و هشت ماه بوده است

در فارنژیت استرپتوکوکی حداقل مدت درمان که بتوانند بعد از ان به مدرسه بروند چقدر است ؟ٍ. ایا تک دوز اموکسی در عرض 12 ساعت موثر بوده . 111 بچه با تست سریع مثبت یک دوز اموکسی (50 میلی گرم بر کیلو)گرفتند و روز بعد حال عمومی بررسی و درجه حرارت گرفته شدو معاینه اوروفارنکس شد و 10 مورد تست مثبت بوده . از ان دو مورد ناموفق کلنی استرپتوکوک بتا همولیتیک از 4 پلاس به یک پلاس کاهش یافته بود . همه کودکان که درساعت 5 بعداز ظهر اموکسی دریافت کردند اگر تب قطع شود فردا میتوانند مدرسه بروند.

دوز بالای ویتامین د در کودکان با عفونت HIV چه تاثیری دارد؟ اگر 12 ماه روزانه 7000واحد ویتامین د به این بیماران داده شود موثر بوده یانه؟ این مطالعه دوسو کور درافراد 5 تا 24.9 ساله مبتلا به ایدز بوده است.   58 بیمار با هر نوع HIV وارد مطالعه شدند.   دو گروه دریافت کننده پلاسبو و ویتامین Dدر سه تا شش و 12 ماه بعد مقایسه شدند. در گروه دریافت شده در صد تی سل های ذاتی بالا رفته و CD4 بیشترو RNA viral load کم شده بود . درمان روزانه ویتامین د برای مدت دوازده ماه در درمان بیماران مبتلا به ایدز موثر است .

معرفی بیمار:

بیمار دختر یازده ساله از قزوین بود. درد ساق پای راست داشت.شروع درد از یک ماه گذشته  که با درد شدید بیدار کننده از خواب و جواب خفیف  به درمان استامینوفن ، بدون سابقه تروما و لبنیات محلی بود.بیمار علایم همراه نداشت . او دو سال پیش درد مشابهی داشته . در فروردین 95 درد در ساق پای چپ با تورم و قرمزی در ناحیه داشته و اپیزود سوم در ناحیه لگنی درد داشته است.در ان زمان رادیوگرافی لگن نرمال بوده است . وی در شهریور درگیری ساق راست داشته . در فروردین 95 سه هفته تزریقی و یک هفته خوراکی آنتی بیوتیک مصرف نموده بود . در سیستمهای دیگر نکته ای نداشت . این کودک توکسیک نبوده ،  علایم stable بود . اسکار در تیبیای چپ داشت و پای راست کمی گرم بود . در بررسی قبلی CBC ها نرمال و ESR  72 به بالا بوده و تستهای روماتولوژیک منفی بوده و سونوگرافی شکم و داپلر نرمال بود. در اسکن استخوان در دو نوبت uptake متعدد داشته است . در بیوپسی در فروردین ارتشاح  PMN وجود داشت . در بیمار دراین مرکزLFT نرمال . فیبرینوژن 283 و رادیوگرافی نرمال داشت. در تب بیای چپ افزایش ضخامت داشت و در تی بیای راست ضایعات اسکلروتیک دارد . در اسکن استخون افزایش uptake  در تیبیای چپ وجود داشت .

در این بیماران بهتر است از recurrent bone lesion فوکال بودن و علایم همراه مثل درگیری سیستم رتیکولواندوتلیال و تب و سایر علایم و بررسی اولیه اسید اوریک و LDHو تستهای کبدی و CBC و CRP و سپس خصوصیات ضایعه D(Destruction)T(Transitional zone)P(Periosteal reaction) را باید بررسی کرد . در مورد destructionشکل بیزارو حالت سان برست و یا اونیون   mouth beeting و expandileمهم است. ودر مورد Transitioanl zone لبه استخوان سالم ودرگیری بافت نرم  بیمارمهم است  ودر مورد periosteal reactionدرگیری پریوست و codman triangle و پروگرسیو بودن را در نظر میگیریم  . پاسخ به انتی بیوتیک مهم است . بعضی بدخیمی ها   مثل سارکوم یویینگ به انتی بیوتیک مثل آزیترمایسین جواب میدهند. وجود همراهی با کرون و IBDو وگنر و سندرم مجید در خانواده هم مطرح است . مولتی فوکال و راجعه و مزمن وبدون علایم همراه سیستمیک بودن و ESR و CRP کمی بالا و CBC نرمال و از نظر DTP بلند شدن پریوست و اسکلروز و افزایش ضخامت کورتکس و اسکلروز داشت و درگیری مفصل نداشت وپیشرونده بوده و به آنتی بیوتیک جواب نداده بود. انچه برای وی بیشتر مطرح است CRMO با رد بیماریهای دیگر است . رد استئومیلیت مزمن باکتریال و فونگال که بیش از دو هفته است لازم است انجام شود . در استئومیلیت مزمن تندرنس در ناحیه همراه با فیستول وجود دارد و همراهی با Sequestrom and Involucrom دارند ولی  این بیمار sequestrom ندارد . ایا میتوان گفت بروسلا و سل نیست . سل را باید رد کرد که بررسی شامل انجام  PPD,CXRAY میباشد . در گیری قارچی شبیه به سل است . در این بیمار گزارش Dead Bone شده. بیماری دیگری که باید رد شود   لوکمی و لنفوم است و لانگرهانس سل هیستیوسیتوزیس را باید جدا کرد . بیماریهای التهابی مثل سندرم مجید است .آنمی سیکل سل میتواند و بیماری گوشر و هیپوفسفاتازی و مان جاوسن سندرم و Buttle Child Disease که در انها شکستگی های متعدد است لازم است بررسی شود. سفلیس و روبلا و  وCMV تروما هم میتواند علایم مشابه ایجاد کند.

بیماران مبتلا به هیستیوسیتوزیس علایم سیتمیک دارند و هیستیوسیتوزیس و این بیماری هردو Vertebra Plana دارند . در هیستیوسیتوزیس در اسکن استخوان  افزایش برداشت نداریم بلکه کاهش برداشت داریم که بر خلاف استئومیلیت است  . انجام BMA بسیار کمک کننده بوده و انجام MRI  کمک کننده است . بیماران سیکل سل نورموکروم نورموسیت هستند و RDW  بعنوان شاخص در تشخیص ان بکار میرود که 16 به بالا و بالای بیست است .به طور معمول خیلی بالا نیست ولی بالای 16 است

خصوصیات CRMO :  در دختر ها بیشتر است . درگیری در کلاویکل بیشتر است و کشتها منفی است و در بیوپسی ارتشاح گلبول سفید دارد . Remission and Exacerbation دارد و در فاز حاد افزایش ESR و CRP دارد . ضایعات جلدی پلانتو پالمار پوسچولوزیس و ممکن است همراه با وگنر و کرون باشد . اوییت بهتر است بررسی شود .  در این بیماران کورتون نباید شروع کرد برای درمان از NSAID ناپروکسان برای طولانی میشهود استفاده کرد. اگر جواب پارسیال بدهند کورتون تادو هفته با دو میلی پر کیلو تادو هفته کم کنیم و یا پردنی زولون با دوز کم 0.1-0.2میلی گرم بر کیلوو ناپروکسان و طولانی مدت ادامه میدهیم . اگر جواب نداد در قدم دوم سولفاسالازین در IBD و Etanercept و  infliximab  ومونوکلونال انتی بادی در مقابل انترفرون الفا و متوتروکسات و پامی درونات بصورت سیکلیک می شود داد.پی گیری با رادیوگرافی و MRIاست ولی MRI بهتر است استفاده نشود. احتمال عود هست .کلشی سین و داپسون و گاماانترفرون در درما ن موثر است .


١٠:٢٦ - چهارشنبه ١١ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٤٣٢    /    تعداد نمایش : ٧٠٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 16791
 بازدید امروز : 141
 کل بازدید : 901610
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/1875