صفحه اصلی|درباره ما|جستجوي پيشرفته|تماس با ما
معرفی مرکز
  مرکز تحقیقات عفونی اطفال به عنوان جزیی از نظام تحقیقات کشور و در چهار چوب سیاست‌های پژوهشی و بر اساس چشم انداز خود مأموریت‌هایی را در زمینه‌های رفع نیازهای بهداشتی، ارتقاء سطح سلامت جامعه، افزایش میزان تحقیقات کاربردی، بالابردن سطح علمی کشور و افزایش روحیه پژوهشگری در کادر آموزشی و فارغ التحصیلان، عهده دارد.
عنوان ها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
نظرسنجی
از چه طریق با سایت آشنا شده اید؟

جستجو در اینترنت
نشریات
سمینارها
موارد دیگر

ساعت
خداوند سبحان حقوق مردم را بر حقوق خود مقدم داشته است٬ پس هر کس حقوق مردم را ادا نماید٬ به ادای حقوق الهی می انجامد. منبع : شرح غرر الحکم ٣/٣٧٠
اخبار >


  چاپ        ارسال به دوست

سرفه مزاحم هشدار دهنده


نویسنده: دکتر سید احمد طباطبایی

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

تقريبا همه افراد سرفه را تجربه كرده‌اند، يكي از مهمترين وسيله‌هاي دفاعي دستگاه تنفس سرفه مي‌باشد. اگر رفلكس سرفه وجود نداشته باشد. ريه و دستگاه تنفس قادر نخواهد بود در برابر عفونت‌ها، تجمع ترشحات آلوده، ورود مواد زائد و گازهاي سمي دفاع كند. بنابراين گرچه صداي سرفه نگران‌كننده است ولي وجود آن مفيد است و به عنوان يك زنگ خطر بايد به آن توجه كرد. چون مي‌تواند از بروز بيماري شديد و عوارض جدي جلوگيري كند.
سرفه چگونه ايجاد مي‌شود؟
سرفه يك رفلكس است يعني ابتدا يك عامل تحريكي بايد اعصاب گيرنده سرفه را تحريك كند، اين عامل مي‌تواند باكتري‌ها، ويروس‌ها، ترشحات غليظ، جسم خارجي و اسيدي معده باشد. اين تحريك به مركز سرفه در مغز و بصل‌النخاع منتقل شده و از آنجا دستور آغاز سرفه داده مي‌شود.
البته انسان مي‌تواند با اراده سرفه را آغاز كند و حتي قادر است آن را تا حدودي مهار كند. در آغاز سرفه دم عميقي انجام مي‌گيرد و سپس طناب‌هاي صوتي بسته مي‌شود و عضلات شكمي منقبض شده و فشار داخل قفسه سينه افزايش مي‌يابد و سپس طناب‌هاي صوتي ناگهان باز شده و صداي سرفه به همراه خروج با قدرت و شدت هوا ايجاد مي‌شود. حتي ممكن است سرعت خروج هوا به چند دويست (200)متر در ثانيه نيز برسد. گيرنده‌هاي سرفه فقط در ريه قرار ندارند بلكه تحريك‌كننده سرفه در سينوس‌ها، حلق و حنجره، معده و مجراي گوش نيز مي‌تواند آغازگر سرفه باشد.
سرفه بسيار شايع است و تقريبا شايع‌ترين علت مراجعه به مراكز درماني مي‌باشد. سرفه به تنهايي خطرناك نيست ولي پايدار ماندن آن باعث بي‌خوابي، خستگي، نخوردن شيردر كودكان، استفراغ، جلوگيري از ورزش و فعاليت روزمره، مزاحمت صوتي براي ديگران مي‌شود. گاهي سرفه آنقدر مداوم و پي در پي است كه با تنفس عادي و تكلم معمولي نيز تداخل مي‌كند.
سرفه ممكن است حاد باشد يعني براي مدت كوتاهي آغاز شده باشد، اگر سرفه بيش از 3 هفته طول بكشد به عنوان سرفه مزمن شناخته مي‌شود.
سرفه‌هاي حاد يا كوتاه مدت اغلب به علت عفونت‌هاي ويروسي دستگاه تنفسي فوقاني يا تحتاني ايجاد مي‌شود، سرماخوردگي شايع‌ترين علت سرفه حاد مي‌باشد.
اين سرفه‌ها در ابتدا خشك است ولي به تدريج كه بيماري پيشرفت مي‌كند ممكن است خلطي شود. دفع خلط نشانگر پاسخ بدن به عامل وارد شده مي‌باشد و هميشه نشانگر عفونت چركي نمي‌باشد، در عفونت‌هاي ويروسي اغلب گرفتگي، آبريزش بيني، عطسه، تب خفيف نيز وجود دارد. وقتي ويروس‌ها به برونش‌ها صدمه نمي‌زنند گفته مي‌شود برونشيت ايجاد شده است. كودكان ممكن است ساليانه چند بار دچار عفونت ويروسي شوند كه حداكثر طي 10 روز بهبودي حاصل مي‌شود.
ممكن است به دنبال تماس با سيگار، گازهاي سمي مثل كلر، آلودگي هوا، گرد و خاك نيز سرفه ايجاد شود، اين سرفه‌ها اغلب خشك هستند.
لارنژيت يا خروسك عفونت ويروسي ناحيه حنجره مي‌باشد و اغلب سرفه‌هاي خروسكي و شديد ايجاد مي‌كند. سينه پهلو يا پنوموني به علت رشد و هجوم باكتري‌ها به بافت ريه ايجاد مي‌شود و باعث بروز تب، تنفس تند و سرفه مي‌شود كه ابتدا خشك و سپس خلط‌دار مي‌شود.
عفونت‌هايي مثل سياه سرفه باعث بروز سرفه‌هاي قطاري و پشت سر هم مي‌شوند و اغلب به دنبال آن، بيمار كبود شده يا استفراغ مي‌كند و يا يك دم عميق صدادار مي‌كشد. البته برخي ميكروب‌هاي ديگر از جمله عفونت‌هاي ويروسي و كلاميديايي نيز مي‌تواند سرفه قطاري ايجاد كند.
سرفه ممكن است به علت آسم نيز باشد، اكثرا اين بچه‌ها دچار خس‌خس سينه و سرماخوردگي‌هاي مكرر هستند كه علايم سرماخوردگي بهتر مي‌شود ولي سرفه‌ها ادامه پيدا مي‌كند.
سرفه به دنبال ترش كردن يا استفراغ يا بالا آوردن شير در كودكان مي‌تواند ناشي از برگشت اسيد معده باشد، اغلب اين سرفه‌ها به دنبال دراز كشيدن و بيش از حد خوردن ايجاد مي‌شود.
ممكن است وارد شدن جسم خارجي به داخل ريه نيز باعث سرفه شود.
سرفه ممكن است ناشي از سينوزيت نيز باشد. در اين صورت اغلب به دنبال يك عفونت ويروسي ترشحات بيني قطع نشده، اغلب گرفتگي بيني وجود دارد و دهان بوي بد مي‌دهد. گهگاه خون‌ريزي از دماغ ديده مي‌شود و كودك با دهان باز مي‌خوابد.
چگونه از كودك مبتلا به سرفه مراقبت نمائيد
به خاطر داشته باشيد تا زماني كه سرفه مزاحمت ايجاد نمي‌كند سعي در برطرف كردن آن نداشته باشيد چون يك مكانيزم دفاعي است. ولي اگر سرفه همراه با تنفس تند و سخت باشد يا كودك به همراه سرفه، شديدا بيمار به نظر برسد و يا به همراه سرفه تب بيشتر از 38 درجه وجود داشت بايد آن را جدي گرفت و سريعا به پزشك مراجعه كرد. اگر سرفه به مدت طولاني و بيش از 3 هفته طول كشيد نيز ضمن مشاوره با پزشك علت آن را جويا شويد.
هميشه درمان سرفه، درمان علت ايجادكننده سرفه است اما گاهي به علت مزاحمت سرفه لازم است اقداماتي انجام دهيد كه باعث شود مدتي سرفه از بين برود يا كمتر شود.
چون شايع‌ترين علت سرفه، عفونت‌هاي ويروسي است و درمان اختصاصي ندارد، لذا در اين موارد بهتر است با مصرف موادي كه خلط را رقيق مي‌كنند فرصت كافي براي بهبودي ايجاد كرد.
درمان‌هاي غيردارويي
- بسياري از موادي كه به عنوان ضدسرفه استفاده مي‌شود باعث پوشاندن مخاط صدمه ديده دستگاه تنفس فوقاني مثل حلق و حنجره مي‌شوند و علايم بيمار كاهش مي‌يابد.
- از محلول نشاسته گرم استفاده كنيد زيرا باعث مي‌شودخلط و ترشحات رقيق شوند و سرفه كمتر شود.
- مكررا به كودك خود مايعات گرم، آب سيب، ليموناد گرم و يا چاي كمرنگ بنوشانيد. مايعات گرم باعث تسكين و شل شدن عضلات حلق و حنجره مي‌شود و حملات سرفه را كمتر مي‌كند.
- از هواي خشك پرهيز كنيد، چون مخاط خشك مي‌تواند سرفه را بدتر كند. لذا علاوه بر مصرف زياد مايعات از دستگاه بخور استفاده كنيد يا در اطاق حوله يا ملافه مرطوب آويزان كنيد.
- بهتر است در هنگام عفونت ويروسي به طور موقتي ورزش نكنيد. استنشاق هواي خشك يا جابجا شدن ترشحات حلق مي‌تواند باعث بروز حملات سرفه شود.
- هرگز اجازه ندهيد كسي در كنار فرزند شما سيگار بكشد.
- لزومي به قطع شير نمي‌باشد، فقط اگر كودك به شير آلرژي دارد بايد از مصرف آن خودداري كرد.
درمان‌هاي دارويي سرفه
داروي ضد سرفه اغلب باعث جلوگيري از شروع سرفه در مغز مي‌شوند، ماده اصلي اكثر اين داروها دكسترومتورفان است، برخي از داروها نيز حاوي كودئين هستند. چون اثر اين داروها با مقدار زياد دارو شروع مي‌شود و مي‌تواند روي مركز تنفس تاثيرگذار باشد بهتر است با نظر پزشك و در صورتي كه سرفه‌ها بسيار خشك و مزاحم است استفاده شود.
در شيرخواران اين دارو توصيه نمي‌شود، چون سرفه مي‌تواند از بروز پنوموني جلوگيري نمايد.
هنگامي كه سرفه‌ها خلطي مي‌شوند نيز نبايد از اين داروها استفاده كرد چون باقي ماندن خلط و ترشحات در ريه باعث بروز عوارض شديد مي‌شود.
اكسپكتورانت
اگر سرفه‌ها خشك است مي‌توانيد از داروهاي خلط‌آور اكسپكتورانت استفاده نمائيد، اين داروها باعث مي‌شود خلط رقيق شود و به هنگام سرفه ترشحات غليظ و آلوده از ريه خارج شود. ممكن است تنفس اين بيماران راحت‌تر شود چون مخاط دستگاه تنفس مرطوب مي‌شود.
گايافنزين و برم هگزين به اين منظور استفاده مي‌شود.
اگر سن فرزند شما كوچكتر از دو سال است از اين داروها استفاده نكنيد.
داروهاي آنتي‌هيستامين (ديفن هيدرامين، پرومتازين و...) را فقط در مواردي كه فرد رينوراژي (ترشح از بيني) دارد مي‌توان استفاده كرد. اين داروها ممكن است باعث خواب آلودگي شود و چون باعث خشكي مخاط مي‌شود ممكن است سرفه را بدتر كند.


٠٨:٥٢ - دوشنبه ١٦ فروردين ١٣٨٩    /    شماره : ٣٠١    /    تعداد نمایش : ١٦٢٦٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 33080
 بازدید امروز : 1
 کل بازدید : 870414
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/1406