صفحه اصلی|درباره ما|جستجوي پيشرفته|تماس با ما
معرفی مرکز
  مرکز تحقیقات عفونی اطفال به عنوان جزیی از نظام تحقیقات کشور و در چهار چوب سیاست‌های پژوهشی و بر اساس چشم انداز خود مأموریت‌هایی را در زمینه‌های رفع نیازهای بهداشتی، ارتقاء سطح سلامت جامعه، افزایش میزان تحقیقات کاربردی، بالابردن سطح علمی کشور و افزایش روحیه پژوهشگری در کادر آموزشی و فارغ التحصیلان، عهده دارد.
عنوان ها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
نظرسنجی
از چه طریق با سایت آشنا شده اید؟

جستجو در اینترنت
نشریات
سمینارها
موارد دیگر

ساعت
خداوند سبحان حقوق مردم را بر حقوق خود مقدم داشته است٬ پس هر کس حقوق مردم را ادا نماید٬ به ادای حقوق الهی می انجامد. منبع : شرح غرر الحکم ٣/٣٧٠
Diagnostic Value of Urinary N-Acetyl Glucose Aminidase in Pyelonephritic Patients
Diagnostic Value of Urinary N-Acetyl Glucose Aminidase in Pyelonephritic Patients تاریخ ثبت : 1392/06/27
طبقه بندي : ,,
عنوان مقاله : Diagnostic Value of Urinary N-Acetyl Glucose Aminidase in Pyelonephritic Patients
نام نویسندگان : Mohkam M, Habibian S, Karimi S, Ghrib A, Fahimzad AR, Armin Sh, Sharifian M, Dalirani R and Jadali F
عنوان نشریه : Pajoohandeh Journal
سال چاپ : 2007
شماره : 12
دوره : 1
خلاصه مقاله :

سابقه و هدف:عفونت ادراری يکی از شايع ترين بيماري های باکتريال در ميان کودکان است که شيوع آن در دختران 7 ـ 5 % و پسران 6/1-1 % ميباشد . از عوارض پيلونفريت حاد مي توان به انتشار عفونت در بدن (Urosepsis)، تشنج متعاقب تب بالا، نارسايی کليه و نيز افزايش فشار خون ثانويه به اسکارهای کليوی (Pyelonephritic Scaring) اشاره نمود. هدف از انجام اين مطالعه تعيين حساسيت و اختصاصی بودن پروتئين NAGادرار در تشخيص پيلونفريت حاد بود با در نظر گرفتن اين نکته است که بررسی اين پروتئين در ادرار انجام مي گيرد و کاملاً بی خطر مي باشد .

 مواد و روش ها: اين مطالعه تشخيصی بر روی کودکان مبتلا به عفونت ادراری بستری در بخش کليه بيمارستان کودکان مفيد در سال 1385 انجام شد و از بيماران پيلونفريت حاد که سابقه هيچگونه بيماری کليوی زمينه ای نداشته اند قبل و 48 ساعت پس از شروع درمان يک نمونه ادراری گرفته و سطح NAGو کراتينين ادرار بررسی گرديد.

يافته ها:در اين مطالعه از 72 کودک مبتلا به پيلونفريت حاد مورد بررسی با ميانگين سنی اين بيماران 39 ± 43 ماه ، 25% پسر و 75% دختر بودند. تفاوت تغييرات نسبت NAG/Crقبل و بعد از درمان دارای اختلاف معنی دار بود (001/0 > P) و مشخص گرديد که NAGادرار در تشخيص پيلونفريت حاد از اختصاصيت 78% و حساسيت 72% برخوردار است و بين سطح NAGادرار و شدت تغييرات CBC، ESR، CRP، سلولهای سفيد ادراری، سونوگرافی کليه ها، اسکن DMSAو VCUGبيماران ارتباط معنی داری وجود ندارد.

 نتيجه گيری: اين مطالعه بيانگر آن است که سطح NAGادرار در تشخيص پيلونفريت حاد از حساسيت و اختصاصيت مطلوبی برخوردار است و افزايش آن ارتباط معنی داری با شدت تغييرات ساير متغيرهای بيماران ندارد.

فایل : <#f:67/>
تعداد نمایش : 1022 <<بازگشت
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 167594
 بازدید امروز : 12
 کل بازدید : 808239
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/1094