صفحه اصلی|درباره ما|جستجوي پيشرفته|تماس با ما
معرفی مرکز
  مرکز تحقیقات عفونی اطفال به عنوان جزیی از نظام تحقیقات کشور و در چهار چوب سیاست‌های پژوهشی و بر اساس چشم انداز خود مأموریت‌هایی را در زمینه‌های رفع نیازهای بهداشتی، ارتقاء سطح سلامت جامعه، افزایش میزان تحقیقات کاربردی، بالابردن سطح علمی کشور و افزایش روحیه پژوهشگری در کادر آموزشی و فارغ التحصیلان، عهده دارد.
عنوان ها
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
نظرسنجی
از چه طریق با سایت آشنا شده اید؟

جستجو در اینترنت
نشریات
سمینارها
موارد دیگر

ساعت
خداوند سبحان حقوق مردم را بر حقوق خود مقدم داشته است٬ پس هر کس حقوق مردم را ادا نماید٬ به ادای حقوق الهی می انجامد. منبع : شرح غرر الحکم ٣/٣٧٠
اخبار > برگزاری جلسه ژورنال کلاب مورخ 95/11/2توسط مرکز تحقیقات عفونی اطفال


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری جلسه ژورنال کلاب مورخ 95/11/2توسط مرکز تحقیقات عفونی اطفال

 جلسه مرکز تحقیقات عفونی اطفال در مورخ 95/11/2با حضور دکتر عبدالله کریمی ، دکتر فریده شیوا ، دکتر رکسانا منصور قنایی ، دکتر فریبا شیروانی ، دکتر سید علیرضا فهیم زاد ، دکتر صدیقه رفیعی طباطبایی و دکتر حسن پورمشتاق با موضوع MIC و MBC برگزار شد .
در ابتدا خانم عظیمی در مورد MIC,MBC صحبت کردند. MIC حداقل میزان انتی بیوتیکی است که باعث مهار رشد باکتری می شود MIC50,90 , 100 داریم . در 50 درصدجمعیت متوسط باکتریها را درنظر می گیریم . اگر بجای صددرصد 50 درصد را بگیریم هتروژنسیته کمتر است . برای 50 MIC ضریب 1.25 است. در این حالت اینوکولوم اولیه را در نظر گرفته و اگر 50 درصد کاهش تعداد داشته باشیم MIC 50 بدست می اید  . این روش خطای کمتری دارد . موارد استفاده از ان  برای مقایسه دو میکروارگانیسم نسبت به یک انتی بیوتیک خاص و یا یک باکتری را در طول زمان است . در این مرکز از MIC صد استفاده می شود . ازماکروبروس و میکروبراس و اگار براس دیلوشن در این روش ایتفاده میشود و MIC 100 وقتی است که دراولین لوله  کدورت دیده نشود  . در اگار دیلوسیون برای هر غلظت در یک ارلن محیط سازی کرده و یک غلظت خاصی را ایجاد میکنیم . اولین پلیت که رشد را نمیبینیم MIC  می باشد .اگر تا سه کلنی در 18 ساعت رشد نکند عدم رشد را در نظر میگیریم   . درنوارE TEST هاله عدم رشد در محل اتصال به نوار نقطه عدم رشدبرابر با MIC 100 است . MBC 99.9درصد باکتری ها را جلوی رشدشان می گیرد و اگر از ان لوله کشت بگیریم عدم رشد داریم . اولین پلیت که از محیط اولیه 0.1 درصد رشد داشته  باشد MBC آست . MIC  ثابت است ولی MBC تغییر میکند . در MIC 50 درصد باکتریها اجازه رشد دارند . در MIC 90 ده درصد باکتریها اجازه رشد دارند . MIC و MBC میتوانند برابر باشند . MBC بیشتر از MIC است . MBC/MIC  = 1, 2   انتی بیوتیک باکتریسیدال است MBC/MIC =  4-16انتی بیوتیک باکتریو استاتیک است و MBC/MIC ≥ 32ارگانیسم تولرانت است .

ESBL ها مورد بررسی بصورتی انجام میشود که با  سفوتاکسیم و سفوتاکسیم کلاولونیک اسید تفاوت هاله رشد در حد 5 میلی متر وجود داشته باشد .وجود KPC  باعث مقاومت به ارتاپنم  میشود و آنزیم آن MHT است. پلیت مولر هینتون را کشت داده ودیسک ارتوپنم را در وسط گذاشته و ارگانیسم را در بصورت دو خط با تقاطع در محل دیسک  کشت میدهندو در بقیه پلیت هم ای کولای ATCC25922 رشد داده شده است . در صورت وجود کارباپنماز هاله رشد بصورت برگ شبدری با مرکزیت دیسک دیده میشود . در یک لوله که ای کولای رشد کرده 4 تا لوله قرار می دهیم که ارگانیسمها رشد میکند . دو تست یکی کاربا  ان پ ودیگری کاربا نوردمن –ان پ carba nordman-npاست که با تغییر رنگ  بعلت وجود محلول فنل قرمز و حضور ایمیپنم در محیط و تغییر PH بصورت تغییر رنگ خودش را نشان می دهد .  یک روش دیگر  بلو کاربا است که با تغییر رنگ شناخته میشود . در روش دیگر میتوان از مروپنم استفاده کرد . مروپنم و مروپنم و کلوگزاسیلین نشانه KPC  است . Amp-C هابه همه داروها مقاومند  در صورتیکه کارباپنم بعلاوه کلوگزاسیلین هاله بیش از پنج میلیمتر داشته باشد Amp C مثبت است و اگر با کلوگزاسیلین کمتر از پنچ میلیمتر باشد KPC است .اثر اینوکولوم ایفکت وضعیت دیگری  است که در بالین بعلت اتصال ارگانیسم  به انتی بیوتیک اثر داروکم میشود . استفاده از سفوکسی تین و سفپیم برای Amp-C استفاده میشود یعنی حساس به سفپیم و مقاوم به سفوکسی تین.  در صورت وجود مقاومت به مروپنم و برومیک اسید ، ارگانیسم  Amp-C و KPC است . در صورت مقاومت به  مروپنم و کلوگزاسیلین KPC خواهد شد . اگر از ایمیپنم و EDTA استفاده  شودکه خودش عدم رشد میدهد ممکن است اشتباها مقاوم به ایمیپنم گزارش شود.  

علایم بالینی ESBL توسط دکتر میرجوادی صحبت شد . ESBL باعث مقاومت   به انتی بیوتیکهای بتا لاکتام میشود . بتالاکتام ساختمان حلقوی دارد و باکتریها را از بین میبرد . مکانیزم مقاومت بصورت شکستن حلقه بتالاکتام است که این طریق بیشتر در گرم مثبت ها است . تولید بتالاکتامازها بعلت در معرض گرفتن در مقابل انها است که اثر انها را ازبین میبرد . انواع بتالاکتامازها از طریق پروتیین و کاتالیتیک و سوبستر است . ESBL ها نمیتوانند روی کارباپنم ها اثر کنند .با روش پلاسمید از طریق پنی سیلین و سفالوتین است . یک مورد دیگر مقاومت  با tem یک و دو است . ESBL چند واریته دارد و بیشتر روی نسل سوم اثر می کند و tem 2 روی نسل دوم و پنی سیلین اثر می کند . در صورت وجود tem  درباکتری میتوان از نسل سوم استفاده کرد .  مکانیزم بعدی ctxm است که روی سفوتاکسیم است . این شایعترین روش برای تولید بتالاکتامازها است . اگزاسیلین اثر ضد استاف و سودومونا دارد . تیپ دیگرژن Amp-C است که درپلاسمید و کروموزوم است که باعث رشد در حضورسفومایسین ها می شود ولی بقیه ESBL ها نمیتوانند . در سال 2010 روش عوض شده و بعضی مقاومت ها بهتر تشخیص داده می شود. روش تشخیص با روش Automated است که دستگاه در حد MIC  به ما جواب می دهد. پروگنوز مواردی که با بتالاکتاماز تولید میکنند بدتر است و یا مورد شک است . استعداد به ESBL در مناطق NICU , ICU  و استفاده از ترمومتر و چسب است و انتقال فرد به فرد هم مهم است وبخصوص توسط الودگی دست مراقبین رخ می دهد. تحقیق میگوید افراد در مناطق اسیایی در روده کلونیزه هستندو کسانیکه در ان مناطق اسهال می شوند . افراد در کشورهای اسیایی کلونیزه هستند . در مورد نتیجه این عفونتها در بیمار معمولا بدتر است ولی دیر شروع کردن انتی بیوتیک اینده را بدتر می کند . باکتری مقاوم ذاتا ضعیف تر است .   مقاومت به ESBL افزایش سن ، جنس خانم ، دیابت و دستکاری جراحی و مصرف فلوروکینولون ها افزایش می یابد.


٠٩:٠٠ - شنبه ١٤ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٤٤٣    /    تعداد نمایش : ١١٨٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 16493
 بازدید امروز : 259
 کل بازدید : 898484
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/1562